logo edinni.bg
slogn logo edinni.bg

Петковден е – почитаме Света Петка Търновска

Днес е Петковден – празникът на българската светица Петка Търновска, който се отбелязва от православната църква всяка година на 14 октомври. Тя е наричана още св. Петка Българска.

Преподобна Петка, именувана също Параскева, е живяла през ХI век. Родителите й били българи. Семейството живеело в градеца Епиват, в Тракия, на Мраморно море, между Силиврия и Цариград.

Един ден в църквата чула думите на Евангелието: „Който иска да върви след Мене, нека се отрече от себе си, да вземе кръста си и Ме последва!“. Тези думи я развълнували силно и решила да ги изпълни.

Св. Петка просиява с чудни монашески и аскетични подвизи в светите земи на Палестина и завършва земния си път в родния си Епиват, където нетленните й мощи извършват многобройни чудеса. Оттам започват нейните дълги посмъртни скитания по земите на Балканския полуостров, които я правят „своя“ и за българи, и за сърби, и за румънци, и за гърци…

Мощите ѝ били открити и поставени в храма „Св. Апостоли“. От тях ставали много чудеса на изцерение. Когато столицата паднала под турска власт през 1393 година, светите мощи били пренесени в град Видин, за да не ги поругаят неверниците. А когато паднало и Видинското царство, били пренесени в Сърбия, а след това- в Румъния. Сега се пазят в град Яш в църквата „Св. Три светители“.

В народната традиция Петковден е един от най-тачените празници. Св. Петка се счита за покровителка на българския народ и на семейството. На 14 октомври православните християни палят свещи и се молят най-вече за здраве, защото светицата е лечителка и пазителка от „страшни” болести.

Легенди разказват за безброй чудотворни изцеления, извършени от мощите й – сакати прохождали, слепи проглеждали, страдащи от тежки болести изведнъж се оказвали здрави. Счита се, че най-голяма е силата й при проблеми с очите, психически разстройства и безплодие. И до днес съществува практиката болни да пренощуват в манастири или параклиси, носейки със себе си дарове. Те обикновено обкичват иконата й с нова кърпа и китка босилек.

На Петковден е завършекът на земеделския и животновъдния годишен цикъл. На този празник става разплащането с наетите за лятото ратаи, овчари, жътвари и спазаряването им отново, което на много места се съпровожда с угощения,  курбани и служби за здраве и плодородие.

Имен ден днес празнуват Петко, Петка, Петкан, Петра, Петрана, Петрина, Петрия, Петричка, Петкана, Пенко, Пенка, Параскев, Параскева, Парашкев, Парашкева, Паруш, Кева, както и хората с варианти на тези имена.

Сподели в социалните мрежи